24 Mar 2012

Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı?

0 Yorum

 

Op.Dr.Yaşar Nur ERAY / Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Çocuğunuzun yeterli olgunluğa ulaşma sürecinin neresinde olduğunu saptamada aşağıdaki liste işinize yarayacaktır.
*Kakası düzenli, yumuşak ve şekillidir.
* Çamaşırını kendi kendine indirip kaldırabilmektedir.
* Ev halkının tuvalet/banyo hareketlerini taklit etmeye çalışmaktadır.
* Kakası geldiğini bir takım fiziksel hareketlerle belli etmektedir veya söylemektedir.
* Kaka ve çiş anlamına gelen kelimeleri kullanmaktadır.
* Basit emirleri anlamaktadır (Örnek: Oyuncağı al vb.)
* Tuvalete gitmesi gerektiğini anlatan fiziksel uyarıları anlamakta ve önceden size söylemektedir.
* Kakalı bezle kalmayı sevmemekte, istememektedir.
* 3-4 saatlik kuru dönemleri olmaktadır, mesane kasları idrarını tutacak kadar olgunlaşmıştır. * Herşeye olumsuz yaklaşmamaktadır.
* Eşyaları yerine koyma alışkanlığını edinmeye başlamıştır.
* Bağımsızlık isteğini belli etmektedir.
* Yürüyebilmekte ve oturabilmektedir.

Yukarıda sayılan 13 itemden en az 9-10 tanesine “evet” cevabı veriyorsanız çocuğunuz tuvalet eğitimi olgunluğuna ulaşmış demektir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
Tuvalet eğitimi için doğru zaman ve doğru yaş en önemli unsurlardandır. Biz uzmanlar için tuvalet eğitimine başlayabileceğiniz en doğru zaman 2 yaşından sonrasıdır. Tuvalet eğitimi esnasında kesinlikle çocuğu zorlamadan eğitim verilmesi gerekmektedir.Tuvalet eğitimi hem gece hem de gündüz kontrollü bir şekilde takip edilerek yapılmaktadır. Amaç ;çocuğun davranışlarını kontrol altına almaktır.Yanlış bir başlangıç yapmak ise eğitiminizi zorlaştıracak çocuğun daha geç öğrenmesine sebep olacaktır. Unutmamak gerekir ki ; “Ağaç Yaş İken Eğilir”, alışkanlıkları kazandırırken çocuklarınızı zorlamadan oyun oynayarak alışkanlık kazandırmak çocuklarınızın herşeye karşı yavaş yavaş adapte olması demektir.

Çoğu hevesli anne çocuklarını 12-18 aylık dönemlerde tuvalet eğitimini öğretmek için çabaya girerler, yalnız bilinmesi gereken en önemli unsur ise, 12-18 aylık ocukların tuvaletinin geldiğini hissedebilmesi ve tutabilmesi için kas kontrolünün gelişmesi gerekir. Bu da ancak çocuk 2 yaşına geldiğinde gelişir.

Henüz kas kontrolü gelişmemiş olan çocuk, tuvaletinin geldiğini hissetse bile vücut yapısı tuvaletini tutabilecek güçte değildir. Bu yüzden annelerin sabırlı olması gerekir. Organik bir bozukluk söz konusu olmadıkça, 4-5 yaşına geldiği halde hala altı bağlı dolaşan çocuk yoktur.

[yukarı]
Yazar Hakkında