21 May 2013

Çocuk ve Kültür-Sanat Etkinlikleri

0 Yorum

 

Arzu TURÇALI / Klinik Psikolog

Sinema, konser ya da tiyatro… Ebeveynler çocuklarıyla çeşitli kültür-sanat etkinliklerine katılmak ister. Ancak bu etkinliklere katılmak güzel olduğu kadar zaman zaman da yorucu bir hal alabilir.

Çocuklar için etkinlik tercih ederken göz önünde bulundurulması gereken birtakım faktörler var :

– Yaşı,
– İlgi alanları,
– Zihinsel gelişimi,
– Dikkat ve konsantre olabilme kapasitesi.

Üç-dört yaş ve altındaki küçük çocuklarda etkinlik seçeneği nispeten daha azdır. Bu yaştaki çocukların dikkat süreleri oldukça kısa olduğundan, katıldıkları etkinlikten çabuk sıkılabilirler. Etkinlik devam ederken gitmek isteyip zorluk çıkartabilirler. Bu yaş çocuklar için tiyatro gidilebilecek en güzel etkinliktir. Küçük yaştaki çocukların yüksek sesten ve karanlıktan rahatsız olacakları dikkate alınarak çocuğu önceden zihinsel ve duygusal olarak hazırlamak gerekecektir. (öncesinde evde çocukla tiyatroculuk oynamak gibi) Hangi tiyatro oyunu olacağına karar verilirken de; kısa süreli ve basit öyküsü olan oyunlar tercih edilmeli, içeriğinin çocuğun yaşına uygun olmasına özen gösterilmelidir.

Sirk gibi gösterilere gidilecekse, özellikle yüksek ses çıkaran büyük hayvanlar ve animasyonlar çocuklar için korkutucu olacağından, yine seçici olunmalıdır. Etkinlik sırasında çocuk korkar ve sıkılırsa, çocuğu içeride sakinleştirmek yerine dışarı çıkartıp rahatlatıp ondan sonra tekrar içeri girmek denenebilir eğer çocuk buna rağmen etkinliği devam ettirmek istemiyorsa, asla zorlanmamalıdır.

İlköğretim döneminden itibaren, çocuklar, her türlü etkinliğe rahatlıkla gidebilir hale gelmektedir. Gidilecek etkinlik tercih edilirken onlarında tercihleri ve zevkleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yaşlardaki çocuk, neyle karşılaşacağını bildiği için, bir etkinliği başından sonuna kadar izleyebilmektedir. Bu yüzden yapılan etkinlik sonrası, çocuğun bu etkinlikten keyif alıp almadığı, en çok nelerden etkilendiği, beğendikleri ve beğenmedikleri hakkında sohbet edilmesi, bir sonraki etkinliğe katılımın ve katılım sürecinin kalitesini yükseltecektir.

[yukarı]
Yazar Hakkında