03 Tem 2013

Çocuk & Oyun & Oyuncak

0 Yorum

 

Arzu TURÇALI / Klinik Psikolog

Çocuklar hayatla tanıştıkları andan itibaren gelişimlerini etkileyen en önemli faktör oyunlar ve oyuncaklardır. Oyun oynamak çocuğun hayatı tanıması yolunda hiç kimseden öğrenemeyeceği konuları kendi deneyimlerini oluşturarak öğrenmesidir. Oyun oynamak öğrenilen bir eylemdir ve bu eylemin araçları da bilindiği gibi oyuncaklardır.

Birçok anne baba çocuğunu nasıl eğitebileceği, ona hangi oyuncakları alması gerektiği, hangi aktiviteler ile çocuğunu meşgul etmesi gerektiği konularında kararsız kalır. Oyuncaklar çocuklarımıza sosyal ruhsal ve fiziksel alanlarda gelişimlerine yardımcı olacak araçlardır. Ancacok oyuncaklar ebeveynler tarafından mutlaka yaş gruplarına uygun şekilde seçilmelidir. Örneğin, 6-12 ay arasındaki bebeklere ses çıkaran hayvanlar dokunma materyalleri, toplar uygunken; 12-18 ay arasındaki çocuklara resimli kitaplar, ahşap arabalar, bez bebekler ve yapbozlar alınmalıdır. 18-24 ay arasındaki çocuklar için kil, oyun hamuru, yapbozlar ve iç içe geçen kutular uygun olur. 2-3 yaş arasındaki çocuklarınıza legolar, tamir aletleri ve ilk boyama kalemlerini alabilirsiniz. 3 yaşta ilk boyama kitaplarını, eş bulma oyunlarını, legoları, puzzleları, kuklaları tercih etmeye başlayabilirsiniz.

4.yaştan itibaren çocuğunuz sosyalleşmeye başlar. Sırasını beklemeyi, oyuncakları paylaşmayı ve grup oyunlarına dahil olmayı öğrenir. Bu nedenle açık hava oyunları ve evcilik, doktorculuk, resimli dominolar, resimli tombalalar gibi oyunlar dikkatini çekmeye başlar. Bunların yanı sıra çocuklar bu yaştan itibaren kesme-yapıştırma, bocuklar, düğmeler, gibi aktivitelerle ilgilenmeye başlayacaktır.

Oyuncak seçerken çocuğunuzun ilgi alanlarını göz önünde bulundurmalı ve çok fazla seçenek sunmamalısınız. Çocuklar oyun oynamak için en fazla 3 alternatife ihtiyaç duyarlar, bundan fazlası isteksizliğe yol açabilir.

Oyuncakların yaşa ve ilgi alanına göre doğru seçilmiş olması çocuğun kendine olan özgüveninin ve duygusal zekasının gelişmesine yardımcı olurken sosyalleşmesini sağlayacak ve arkadaşlarıyla ilişkisini düzenleyecektir.

Çocuklara oyuncak seçerken onları sosyalleşmekten uzaklaştıracak, yalnızlığa sürükleyecek bilgisayar ve ekran oyunlarından ve çevresine karşı saldırgan bir tutum geliştirmesine yol açabileceğinden savaş oyunlarından ve silahlardan uzak tutmalısınız.

[yukarı]
Yazar Hakkında