27 Oca 2014

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ -2

0 Yorum


BU DÖNEM PSİKOLOJİK AÇIDAN 3 ALT DÖNEM HALİNDE İNCELENİR.

İlk 3 Ay
Genelde fiziksel değişimler vardır. Duygusal durum çok büyük bir değişiklik göstermez. Ama yine de hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan inişli-çıkışlı ruh hali atlanmamalıdır.

Baba adayının eşe desteği bu dönemde çok önemlidir. İstenilen bir hamilelikse uyum problemi yoktur ancak istenmeyen zamansız bir hamilelikse anne adayı uyum problemi yaşayabilir. Ta ki, bebeğin ilk kalp atışlarının duyulduğu 12. haftaya kadar. Bundan sonra her şey daha gerçek ve açıktır.

İkinci 3 Ay
Daha sakin geçen bir dönemdir. Bu dönemde bebeğin hareketleri hissediliyor olmasından dolayı anne adayı enerjik, mutlu ve heyecanlıdır. Çünkü bu onun için eşsiz bir tecrübedir. Anne adayı doğum, bebek bakımı, hamilelik konulu her şeyle daha çok ilgilidir.

Son 3 Ay
Anne adayı artık sabırsızdır ancak son haftalarda psikolojik sıkıntı ve korkular, fiziksel sıkıntıların artmasıyla paralel olarak artar. Çünkü pozisyon gereği uyuyamaz, vucudu ağır olduğu için taşıyamaz ve eşine çirkin göründüğünü düşünür. Bu durumda eş devreye girmeli ve anne adayının moralini yüksek tutmasına yardımcı olmalıdır.

Hamilelik sırasında yaşanan yoğun korkular hamileliğin semptomları arasındadır. Çünkü anne adayı hamilelik ve doğum döneminde genelde birşeylerin ters gideceği endişesi yaşar. Bu durumda yapacağı tek şey etrafını değil, doktorunu dinlemek olmalıdır. Doktor harici insanlardan negatif etkilenme riski mevcuttur.

HAMİLELİK SÜRESİNCE KENDİNİZİ DAHA İYİ HİSSETMENİZ İÇİN;
• Sık banyo yapmanız,
• Uykunuza ve beslenmenize özen göstermeniz,
• Solunum egzersizleri yapmanız,
• Müzik dinlemeniz,
• Kendinizi pozitif etkileyecek meşguliyetler bulmanız,
• Eşinizden destek almanız,
• Duygularınızı onunla paylaşmanız,
• Bu dönemle ilgili kendinizi bilgilendirmeniz, hatta gerekiyorsa psikolojik destek almanız yararlı olacaktır.

SONUÇ OLARAK
Aslında hamilelik, doğum ve arkasından gelen annelik, her kadının yaşamak isteyeceği ve bilinçli bir şekilde yaşanırsa, büyük mutlulukları beraberinde getiren, kadınlara verilmiş en güzel armağandır.

SON YILLARDA YAPILAN ARAŞTIRMALARDA;
Hamilelik dönemini huzursuz, gergin, sıkıntılı yani psikolojik olarak olumsuz geçiren anne adaylarının çocuklarının, günlük hayatlarında huysuz, mızmız, olur olmaz ağlayan, aşırı hareketli hatta bu hareketliliği zarar verici nitelikte olan çocuklar olduğu görülmüştür.

Ancak tam tersi olarak, hamilelik dönemini sakin, rahat ve huzurlu geçiren anne adaylarının çocuklarının da, günlük hayatlarında, sakin, ılımlı, mülayim, ortama ayak uydurabilen, olumlu, gerektiği kadar hareketli çocuklar olduğu gözlemlenmiştir.

Psk. Arzu TURCALİ

[yukarı]
Yazar Hakkında