26 Haz 2014

Çocuklarda Özgüven Geliştirmenin Yolları -1

0 Yorum

 

Çocuklarda Özgüven Geliştirmenin Yolları -1

1-Şartsız Sevgi Göstermek: Çocuğunuz her ne yaparsa yapsın ona değer verdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilmesini sağlayan yanlışlarına rağmen, onu hala sevdiğinizi göstermek ve çocuğunuzun yanlış davranışını düzeltmek için, onun doğru yaptığı bir şeyi görerek işe başlayabilirsiniz.

2-Sinirli Olmanızdan Sorumlu Olduğunu Belirtmek: Çocuğunuzun bir davranışına sinirlendiğinizde bunu ona nasıl anlatırsınız? Burada önerilecek şey ‘’Ben’’ dili kullanmaktır. ‘’Sen kötü bir çocuksun!’’ yerine ‘’Sen oyuncaklarını attığında ben kendimi sinirli hissediyorum’’ diyebilirsiniz. Buradaki mesaj, duygularınızın ona değil, onun belirli bir davranışına yönelik olduğudur.

3-Açık İsteklerde Bulunmak: Çocuğunuzdan istediğiniz şeyi net olarak söyleyin. Örneğin; ‘’Oyuncaklarını kardeşinin beşiğine atmamalısın.’’ Şeklinde bir açıklama yapılmalıdır. İstekleri ona açıkça belirtmek, ondan ne istediğinizi anlamasını kolaylaştıracaktır.

4-Dinlemeyi Öğrenmek: Çocukların duyguları, gözlemleri ve algıladıkları dinlenmeye değerdir ve böyle yapmak çocukların özgüvenlerini artırmaktadır. Size bir şeyler söylemek istediğinde, gerçekten ona zaman ayıramayacaksanız uygun olmadığınızı söyleyin ve onunla ne zaman konuşabileceğinizi belirtin.

5-Çocuğun Duygularını Ciddiye Almak: Çocuğunuzun korkularını ve negatif duygularını reddetmektense ciddiye alın ve onları yenmesine ve kendi çözümünü bulmasına izin verin.

6-Çocuğun Varlığını Kabul Etmek: Annelerin zaman zaman söylenmeleri, söz veya jestlerle ‘’keşke çocuk doğurmasaydım’’ diye ifade etmeleri yanlıştır. Bu gibi mesajlar tekrar edildiğinde çocuk, istenmediği ve kendisine değer verilmediği duygusuna kapılacaktır.

7- Değerlendirecek Günlük Bir Şeyler Bulmak: Çocuklar kötü bir şey yaptıklarında ilgi çekmek, iyi bir davranışta bulunduklarında da onaylanmak istemektedirler. Yaptıkları davranışları onaylamanız ve övmeniz özgüvenini artıracaktır.

8-Çocukla Yalnız Vakit Geçirmek: Bir çok ebeveyn için zaman çok sınırlıdır. Bununla beraber her bir çocukla yalnız zaman geçirmek çok önemlidir. Zaman zaman onun seviyesine inip onun kuralları ve oyuncaklarıyla oynamak da yararlı olacaktır.

9-Çocuğunuzun Bazı Şeyleri Kendisinin Yapmasına İzin Vermek: Ebeveynler genellikle çocukların yapmakta zorlandığı işleri üzerlerine alarak onlara yardımcı olduklarını düşünürler. Bu yardım, ‘’Sen bunu yapamazsın.’’ Mesajını verebilir, ki bu da çocuğun kendine olan saygısını azaltır.

10-Çocuğun Özel Eşyalarına Saygı Göstermek: Anne babalar, sıklıkla çocuklarına verdikleri oyuncakların ve kitapların kontrolünü elde tutarlar. Örneğin; bir eşyanın atılmasına, çocuktan çok ebeveynler karar verir. Eşyalarını atmadan once ona sormalısınız.

[yukarı]
Yazar Hakkında