13 Mar 2020

Çocuklarımız ve Corona Virus (COVID-19)

0 Yorum

Gün geçtikçe ciddi bir hal alan ve gündemimizin neredeyse tamamını oluşturan Corona Virus (COVID-19)’u çocuklarla paylaşırken dikkat etmemiz gereken noktaları sizlere aktarmak isterim.

Öncelikle her durumda olduğu gibi biz yetişkinler ne kadar kaygılı ve stresli olursak çocuklar da o kadar fazla etkilenirler ve tutumları o yönde olur. Bu sebeple her şeyden önce bizler sakin olmalı ve gerekli önlemleri aldıktan sonra süreci doğru bir şekilde yönetmeliyiz.

Corona Virus (COVID-19)’u çocuklarımızdan gizlemeye çalışmamalıyız. Her zaman olduğu gibi bu konuyu da çocuğunuz en güvendiği kişilerden duymalıdır. Aksi takdirde etrafta virüs ile ilgili konuşulanları duyduğunda daha fazla kaygılanacaktır. Bu sebeple çocuğun gelişimine uygun şekilde mutlaka aktarmalıyız. Bizler okulda, öğretmenleri ve psikologları olarak onları kaygılandırmayacak ve akıllarında soru işareti kalmayacak şekilde Corona Virus (COVID-19)’u konuştuk, aktardık. Sizler de ebeveynleri olarak bunu oyunlaştırarak, oyuncaklarla yapabilirsiniz. Kitaplardan ve videolardan da faydalanabilirsiniz. Sonrasında mutlaka konuyla ilgili hissettikleri, duyguları hakkında konuşmalısınız. Eğer onları etkileyen bir durum varsa çocuklar bunu bir şekilde ifade ederler. Resim çizdirmeli, oyun oynatmalı, bir şekilde çocuğun verdiği mesajları yakalamalıyız.

Sürekli olarak Corona Virus (COVID-19) hakkında konuşmamalıyız. Evde haber kanallarının devamlı açık olmamasına dikkat etmeliyiz. Özellikle dehşet verici haberlerden ve sohbetlerden onları uzak tutmalıyız. Tüm kriz süreçlerinde olduğu gibi bu süreçte de sosyal medya ve çeşitli mecralarda ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu olduğunu unutmamalıyız. Bu sebeple yalan haberlere itibar etmeyip, özellikle emin olmadığımız haberlerin yayılmasına engel olmalıyız.

Ayrıca çocuklarımıza şu anda güvende olduğumuzu mutlaka vurgulamalıyız. Virüse karşı alınan önlemlere değinmek onların güvende ve dayanıklı hissetmesine imkan sağlayacaktır. Çocuklara korunmak için neler yapılabileceğini öğretmeliyiz. Elleri düzenli yıkamak, elleri yüze sürmemek, ağza götürmemek, hapşırıp öksürdüğünde ellerle değil kolla ağzı kapamak, sarılıp öpüşmemek, bol su içmek, düzenli beslenmek gibi. Tüm bu önlemleri benimsetmeye ek olarak korku yaratmamak ve güvende hissettirmek adına tüm rutinlerimizi korumalıyız.

Özetle çocuğunuza bu dönemde her şeyi anlayabileceği şekilde aktarmalı, aynı zamanda güvende hissetmesini sağlamalısınız. Umuyoruz ki en kısa zamanda bu kriz sürecini en zararsız şekilde atlatır, toplum olarak huzura kavuşuruz.

Sağlıkla,
Uzm. Psk. Berrak Tereci

[yukarı]
Yazar Hakkında