Beslenme

 

Çocukların temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme, büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki en önemli faktördür. Bunun için her çocuğun doğumdan itibaren, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerden oluşan besin öğelerinden yaşına uygun bir şekilde, her gün yeterli ve dengeli olarak alması gerekir.

Çocuklar devamlı büyüyen bir organizmaya sahip oldukları için besin ihtiyaçları da yaş dönemlerine göre farklılık gösterir. Bu nedenle çocukların büyüme ve gelişmeleri yakından izlenmelidir. Sağlıklı bir çocuğun büyümesinde duraklama önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

Biz de, Mini Kulüp olarak; bu önemli bilgilerden yola çıkarak işi uzmanına bıraktık. Beslenme uzmanımız Göksu KEPÇELİ BOLEL ne derse onu yiyoruz.

Aylık yemek listemiz, mevsim sebze ve meyvelerinden seçilerek 2-6 yaş grubuna uygun, enerji ve besin öğesi gereksinime göre beslenme uzmanımız tarafından hazırlanıyor ve belirli aralıklarla kontrol ediliyor. Beslenme uzmanımız, kontrolü, hergün pişen yemeklerden steril kaplara alınan numunelerle yapıyor.

Sadece, belirli zamanlarda yapacağımız parti ya da özel günde yiyeceğimiz yiyeceklere sınır koymuyor. O gün canımız ne isterse onu yiyoruz. (Yerli Malı Haftası – Yeni Yıl Partisi – 23 Nisan Balosu)

İçtiğimiz limonata ev yapımı. Hazır meyve suyu tüketmiyoruz.

Yoğurdumuz ve yumurtamız Kandıra’dan, sebzelerimiz Şile’nin Ağaçdere Köyü’ndeki bahçemizden geliyor.

Hazır krema, puding, çikolata sos…..vs.kullanmıyoruz. Hepsi aşçımızın elinin emeği…….

Kızartılmış ürünler ve diğer hazır gıdalar mönümüzde bulunmuyor, mutfağımızda kullanılmıyor.

Bitki çayı tüketiyoruz, beyaz şeker yerine bal ya da pekmez ile tatlandırıyor, ılık olarak servis yapıyoruz.

Her çocuğun doğum gününü ayrı ayrı kutlamıyor, aynı ay içinde doğmuş çocuklarımızın doğum gününü o ay belirlenen tek bir günde aşçımızın yaptığı ev yapımı bisküvi pastasıyla kutluyoruz.