Çocuğuma Güvenlik Eğitimini Nasıl Verebilirim?

Çocuğuma Güvenlik Eğitimini Nasıl Verebilirim?

Kişisel sınırların koruması ve mahremiyet eğitimi bebeklikten itibaren verilmeye başlaması gereken bir eğitimdir. Bu eğitimin siz ebeveynler tarafından çocuklara nasıl verilebileceği hakkında dikkat edebileceğiniz noktaları sizinle aşağıda paylaşıyoruz.

1. Özel bölgelerin eğitimini vermek.
“Denize girerken mayo veya şort giydiğin bölgeler özel bölgelerindir. Bu bölgelere hiç kimse dokunamaz ve dokunmak için soramaz. Annen ve baban yanındayken gerekli durumlarda doktor görebilir. Bu durum gerekli olduğunda annen ve baban olarak biz sana anlatacağız. Bir de okulda tuvalete gitme ihtiyacın olduğunda öğretmenin sana yardımcı olabilir. Ayrıca kimse sana başkasının özel bölgeleri hakkında resimler gösteremez.” demek ilk adımınız olacaktır.

2. Güvenli kişiler belirlemek
Çocuğunuzun en çok bulunduğu ortamlardan kişiler seçerek güvenli kişiler listesi oluşturup; sizin dışınızda bir yerde olumsuz bir durumla karşılaşırsa iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin “annen, baban, öğretmenin, anneannen gibi…” böylelikle kendini güvende hissetmediği herhangi bir noktada destek alabileceği kişileri bulacak ve durumu paylaşabilecektir.

3. Bu konuda sır olmayacağını vurgulamak
“Seni güvensiz ve huzursuz hissettiren bir şeyin asla sırrı olamaz. Eğer birisi huzursuz ve güvensiz hissettiğin bir şey için senin sır tutmanı isterse o an güvenli kişilerinden kim yakınındaysa onlara söylemen gerekir.” o anda destek alabilmesini kolaylaştıracaktır.

4. Güvensiz hissetmenin ne demek olduğunu konuşmak
“Eğer tehdit edilmiş ve güvensiz hissedersen bedenin bazı sinyaller verir. Çok terleyebilir, titreyebilir, kalp atışların hızlı atabilir, ağlayacak gibi ya da korkmuş hissedebilirsin. Bunları hissedersen güvenli kişilerden birine bu durumu anlatabilirsin.”

5. Bedeni hakkında kendisinin söz sahibi olduğunu vurgulamak
“Bedenin sana aittir. Birisinin öpmesini veya dokunmasını istemiyorsan onlara hayır diyebilirsin, sadece ellerini sıkıp tokalaşabilirsin. Bunları da yapmak istemezsen hiçbir şey yapmak zorunda değilsin. ” demek bedeni hakkındaki söz sahibinin kendisi olduğunu anlamasına ve beden koruması için daha dikkatli olmasına destek olacaktır.

Mini Kulüp Çocuk Evi
Psikolojik Danışman Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir