Soru Cevap

 • Bütün çocuklar öğle uykusuna yatıyor mu ?

Hayır. Bütün çocuklar öğle uykusu uyumazlar. Sadece küçük yaş grubu (2016-2017) uykuya yatar. Ancak, bu gruptan çocuğunun uyumasını istemeyen ebeveyn okul yönetimine bunu ileterek çocuğunun uyumamasını sağlayabilir. Bunun haricinde orta grup ve ilkokula hazırlık grubu (2014-2015) öğle uykusuna yatmaz. Ancak, çocuğunun uyumasını isteyen ebeveyn yine okul yönetimine bunu ileterek uyumasını sağlayabilir. Çok nadir durumlarda (yorgunluk, uykusuzluk, hastalık, vs…) öğle uykusuna yatmayan çocuk sadece o güne özel ebeveyn bilgisi dahilinde uyuyabilir ya da dinlenebilir.

 

 • Okula başlarken çocuğumla ilgili okula neler getireceğim ?

Çocuğunuz okula başlarken getirmeniz gerekenler;
1-Size vermiş olduğumuz kayıt formunun tarafınızdan doldurulmuş hali, tarafınızdan imzalanmış sözleşme ve gezi aktivite izin formu, nüfus cüzdan fotokopisi, aşı karnesi fotokopisi, 1 fotoğraf
2-Yedek kıyafet çantası; 2 atlet, 2 külot, 2 çorap, 2 alt ve üst kıyafet, okul ayakkabısı, uyuyacak ise pijama takımı, altı bağlı ise bez ve ıslak mendil, sadece kız çocukları için tarak.

 

 • Okul ödemelerini nasıl yapmam gerekiyor ?

Çocuğunuzun aylık okul ve servis ödemelerini 2 şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
1-Okul hesabının bulunduğu bankaya havale ya da eft yaparak,
2-Elden, okul ödemesini okul yönetimine, servis ödemesini servis şoförü yada servis öğretmenine ileterek.
Okul ve servis ödemeleri aylık olarak yapılır ve ödeme tarihleri her ayın 1-5’i arasıdır. Öğrencinin okula devam edeceği ay için peşin olarak alınır.

 

 • Okul servisi nasıl çalışıyor ? Düzeni nedir ?

Okul servisimiz sadece Mini Kulüp Çocuk Evi’nin çocuklarını taşır. Aracımız okul taşıtı kuralları çerçevesinde çalışır. Servisimiz sabah ve akşam hizmet vermektedir. Öğlen servisimiz yoktur. Servis kullanımı tek taraflı da olabilir. (Sadece sabah yada sadece akşam) Servis saatinden 3-5 dakika önce çocuğunuzu servise vermek ya da servisten almak için hazır bulunmanız işleyişi kolaylaştırır. Servis öğretmenimiz çocuğunuzu oturduğunuz evin ya da apartmanın kapısının önünden alır ve bırakır. Oturduğunuz dairenin kapısına çıkmaz. Servis şoförümüzün cep telefon numarası mutlaka ebeveyne ve ebeveynin belirlediği diğer kişilere iletilir. Servis ödemesi şekli aynı okul aidatı gibidir. Dış gezilerimizde de bizi okul servisimiz taşır. Eğer kapasitesi az gelirse yine okul servisi olarak çalışan ikinci bir araç ya da otobüs kiralanır.

 

 • Çocuğumun öğretmenini günün hangi saatleri arayabilirim ?

Çocuğunuzun öğretmeni ile sabah 08.30-09.00 akşam 17.30-18.00 saatleri arasında telefonla arayarak görüşebilirsiniz. Eğer yüzyüze bir görüşme talebiniz olursa; bunu okul yönetimine ileterek uygun saat ve gün ayarlanarak yüzyüze de sınıf öğretmeni ile görüşmeniz mümkündür. Diğer sınıflardan farklı olarak; İlkokula Hazırlık Sınıfı öğretmenimiz ile ebeveynlerimiz düzenli bir şekilde belirli aralıklarla görüşme yaparlar.

 

 • Çocuğumun hangi alternatiflerle okula gelmesi mümkün ?

1- 5 Tam gün – 07.30/18.00
2- 5 Uzun yarım gün – 10.30/18.00 ya da 5 kısa yarım gün – 07.30 / 13.30
3- 3 Tam gün – 07.30/18.00
4- 3 Uzun yarım gün – 10.30/18.00 ya da 3 kısa yarım gün – 07.30 / 13.30
5- Oyun grubu (24-36 ay) 3 gün ya da 5 gün – 09.30/11.30 ya da 13.30/15.30

 

 • Çocuğum okula ilk başladığı zaman nasıl bir adaptasyon programı uygulanıyor ?

Çocuğunuzun okula başladığı ilk günün Pazartesi ya da Salı olmasına özen gösterilir.
Bütün bir haftayı yaşaması, kopukluk olmaması istenir. İlk hafta çocuğunuzun okulda kalma süreleri, yemek, uyku, sınıfa katılım, faaliyetlere katılım konusunda esnek olunur. Eğer bizim için okulda kalmanız daha doğru ise, ebeveyn yönetim odasında belirli bir süre misafir edilir. Bırakıp gitmiş ise, sık aralıklarla haberleşilerek bilgi aktarımında bulunulur.

 

 • Sınıflar kaç kişilik? Nasıl ayrılıyor ? Sınıfta kaç öğretmen var ?

Sınıflarımız takvim yaşına göre ayrılır. 2014 yılında doğanlar bir sınıfta, 2015 yılında doğanlar bir sınıfta, 2016 yılında doğanlar bir sınıfta gibi… 2017 doğumlu çocuklarımız “oyun grubu” sınıfını oluşturur. Bir sınıfta ortalama 15-17 çocuk bulunur. Eğer sınıf 17 çocuğu geçiyor ise; aynı yıl doğumlulara ait ikinci bir sınıf oluşturulur. Her sınıfta bir koordinatör öğretmen bir sınıf öğretmeni ve sınıf öğretmenine her konuda destek veren belirli insiyatifleri bulunan bir yardımcı öğretmen bulunur.

 

 • Öğretmenlerinizin öğrenim durumu nedir ?

Bütün öğretmenlerimiz kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi mezunu ya da üniversitelerin 2 veya 4 yıllık okul öncesi eğitim fakültelerinden mezun öğretmenlerdir. Tecrübeleri 8 yıl ile 17 yıl arasında değişmektedir. Sınıfların yardımcı öğretmenleri ise, stajını okulumuzda bitirmiş mesleklerinde 2-3 yıllık tecrübeleri bulunan öğretmenlerdir. İlkokula hazırlık gurubu öğretmenimiz, sınıf öğretmeni (İlkokul öğretmeni) dir.

 

 • Yemekleriniz dışarıdan hazır mı geliyor ?

Hayır. Okulumuzda full-time çalışan aşçımız ve aşçı yardımcımız beslenme uzmanımızın hazırladığı aylık yemek listesini uygular. Okulumuzun alışverişi haftalık olarak yapılır, aşçımız günlük yemek pişirir ve yemek o gün tüketilir. Yoğurdumuz ve yumurtamız Kandıra’dan, sebzelerimiz Şile’nin Ağaçdere Köyü’ndeki bahçemizden gelir. Artan yemeğimiz olursa; bunu ziyan etmeyerek, sokakta yaşayan hayvan dostlarımıza (köpek, güvercin, kedi) götürürüz.

 

 • Çocuğum okula ilk başladığı zamanlarda neden sık sık hasta oluyor ?

Çocuklar okula ilk başladığı tarih itibari ile yaklaşık 1 yıl boyunca daha sık enfeksiyon hastalığı geçirirler. Çünkü çocuğunuz ilk defa bu kadar yetişkinin ve çocuğun olduğu, kalabalık bir ortama girdiği için bu 1 yıl vücudunun bağışıklık kazanma sürecidir, hep mikroplarla savaşır. Mücadeleyi kazandığında bağışıklık sistemi ve direnci de gelişmiş olur.

 

 • Çocuğumun gününün nasıl geçtiğinin bilgisini ne şekilde ve kimden alabilirim ?

Çocuğunuzun gününün nasıl geçtiğinin bilgisini 3 şekilde alabilirsiniz.
1-Her gün düzenli yapılan interaktif yazışmalar, (WhatsApp)
2-Okul yönetimini istediğiniz zaman diliminde telefonla arayarak,
3-Çocuğunuzun öğretmenini ile sabah 08.30-09.00 akşam 17.30-18.00 saatleri arasında telefonla arayarak.

 

 • Okulu her aradığımda yetkili biriyle görüşebilir miyim ?

Okulumuzu aradığınızda telefonu cevaplayan kişiler çok özel durumlar haricinde dört kişidir.
1-Arzu TURÇALI – Kurucu / Psikolog / Yönetici
2-Berrak Akkan TERECİ – Tam zamanlı Uzman Psikolog
3-Efnan YAVUZ TURAN – Genel Koordinatör
4-Gökhan KESKİN – Mini Kulüp Team Eğitim Danışmanı
dördü ile de iletişim kurabilir, istediğiniz zamanda istediğiniz konuları konuşabilirsiniz.

 

 • Okulunuz 18.00′ de kapanıyor. Ya o saatte çocuğumu almaya yetişemezsem ne olacak ?

Okulumuzdaki öğretmenlerimiz nöbet sistemi ile çalıştıklarından her hafta bir öğretmen akşam nöbetine kalır ve son çocuğumuz gidene kadar ona refakat eder. Eğer siz gecikecek iseniz bunu telefonla bize bildirmeniz yeterlidir. Ancak öğretmenlerimizin ertesi güne dinlenmiş olarak başlayabilmeleri için, saatinde okuldan çıkmaları önemlidir bu sebeple gecikmelerinizin sadece çok özel durumlarda olmasına özen göstermenizi rica ederiz.

 

 • Servis kullanmıyor olsam dahi bazı özel durumlarda çocuğumun servisle evden alınmasını yada eve bırakılmasını sağlayabilir misiniz ?

Tabiki sağlayabiliriz. Sizin, gün içinde bizimle iletişim kurmanız halinde uyabilecek servis saati ve düzenine göre çocuğunuz alınabilir ya da bırakılabilir. Bunun ödemesi güzergaha göre hesap edilir ve tarafınızdan servis şöförü ya da öğretmenine iletilir.

 

 • Tatil düzeniniz nasıl ? Hangi zamanlar tatilsiniz ?

Okulumuz 12 ay açıktır. Haftanın 5 günü hizmet vermektedir. Şubat tatilimiz yoktur. Cumartesi ve Pazar günleri tatildir.Haziran’ın 3. ve 4. haftası, Temmuz ve Ağustos aylarında yaz okulu ve spor okulu düzenlenir. Spor okulu katılımı tercihlidir, ücreti okul aidatından bağımsızdır. Onun dışında, resmi tatillerde ve bayram tatillerinde kapalıdır. Okulumuz, 28 Ekim’de ve arefe günleri yarım gündür, 12.00’ ye kadar açıktır.31 Aralık günü tam gün kapalıdır. Bayram tatillerinde arada kalan 1 gün resmi olarak birleştirilip tatil edilirse okulumuz da bu düzene uyar. Kar tatili ya da doğal afetlerde resmi makamların ilan ettiği düzene uyulur.